English | فارسی | عربی 
   ParsTradeShow تماس با   ParsTradeShow صفحه نخست   ParsTradeShow راهنمای استفاده از
 
  صفحه نخست   فهرست شرکتها   نمايشگاهها   نگارخانه ها   اخبار   درباره ما  
ورود اعضا  ثبت نام
 
 

بازگشت به صفحه فهرست اخبار
 ساماندهی مالیه عمومی
 اخبار سال

 گروههای خبری
استانی
خارجی
صنعتی
فرهنگی
هنری
 
۰۸ اردیبهشت ۱۳۸۹
رونمایی از شرکت نفتی آی.او.سی

 نبیره شرکت مادرتخصصی ملی نفت ایران است، به عبارتی اصل و نسب شرکتIOC عبارت است از "آی او سی " ابن "شرکت تجارت بین‌الملل نفت ایران " ابن "شرکت نیکو " ابن "شرکت ملی نفت ایران " که اخوی شرکت NTS " ابن شرکت نیکو باشد. تاریخ تولد این شرکت اوت سال1971 میلادی یعنی38 سال پیش ادعا می شود و موضوع فعالیت شرکت، اکتشاف و استخراج نفت و گاز در دریای شمال انگلیس می باشد.

به گزارش "سرویس فضای مجازی " خبرگزاری فارس، با یک پرسه ساده در بزرگراه های اطلاعاتی در اینترنت با شرکتی نفتی با هویت اختصاریIOC یعنی شرکتIranian Oil Company United Kingdom با مسئولیت محدود مواجه می شویم که در واقع نبیره شرکت مادرتخصصی ملی نفت ایران است. به عبارتی اصل و نسب شرکتIOC عبارت است از "آی او سی " ابن "شرکت تجارت بین الملل نفت ایران " ابن "شرکت نیکو " ابن "شرکت ملی نفت ایران " که اخوی شرکت NTS " " ابن شرکت نیکو باشد. تاریخ تولد این شرکت اوت سال1971 میلادی یعنی38 سال پیش ادعا می شود و موضوع فعالیت شرکت، اکتشاف و استخراج نفت و گاز در دریای شمال انگلیس می باشد.
اولین سوالی که به ذهن جستجوگر متبادر می شود این است که با وجود مخازن عظیم مشترک و میادین نفت و گاز در خلیج فارس که دوستان عرب ما در ماراتن نفسگیر برداشت از مخازن پارس جنوبی، به مصادره مخازن نفت و گاز و فروش به ثمن بخس آن به کمپانی های انگلیسی و آمریکایی از ما پیش افتاده اند. شرکت نبیره تخصصیIOC با سرمایه گذاری100 درصدی تامین شده از سوی شرکت نیکو در دریای شمال بریتانیای کبیر چه می کند؟
آیا انگلیسی ها سرIOC وNTS وNICO ما را در ماورای بحار زیر آب نکرده اند؟ ممکن است برادران نفتی ما در توجیه تاسیس این شرکت به ضرورت زمانی37 سال پیش استناد کرده و یا شرکت را غیر فعال معرفی می کنند که به اصطلاح شرکت کاغذی باشد. اما با رجوع به اینترنت مشاهده می کنیم که مدیرعامل محترم شرکت همراه با آخرین استانداردهای روز اروپا اقدام به صدور بیانیه خط مشیIOC در رعایت بهداشت، سلامت و محیط زیست در حوزه اقتدار بریتانیای کبیر
می کند و افزون بر فعالیت های زیست محیطی از فعالیت روزآمد (نه راکد) خود چنین اطلاع رسانی می کند : "شرکت نفت انگلیسی ایرانIOC پس از اصلاحات و تغییرات سازمانی نیکو در سال1999 به عنوان زیرمجموعه شرکت تجارت بین المللی نفت ایران درآمده و هم اکنون با50 درصد دارایی در ستون3/a29 و100 درصد دارایی در ستون15/a13 درUKCS سهامدار است و در زمینه توسعه تقطیر گاز300 میلیون پوندیRhum سرمایه گذاری نموده است و تولید این سایت در دسامبر2005 آغاز و با حجمی برابر با150 میلیون فوت مکعب گاز در روز شروع شده است. " به راستی این شرکت در چه سالی تاسیس شده؟ اگر37 سال است که فعالیت می کند، عملکرد سود و زیان آن در طی این مدت کجا منعکس شده است؟ چرا تا کنون هویتش علنی نشده و اصولا روایت دستگاه های نظارتی ما از عملکرد مالی این شرکت چیست؟
ب) کنترل از راه دور:
به امید معلوم شدن هویت شرکتIOC و صد درصد دولتی بودن سهام و سرمایه مشارکتی آن درBP (شرکت بریتیش پترولیوم انگلیس) که با استفاده از منابع مالی شرکت نیکو (بخشی از منابع نیکو عبارت است از سرمایه
1/2 میلیارد دلاری آن به علاوه سود عملکرد سال2007 معادل136 میلیون دلاری) انجام گرفته و می گیرد، اگر قوانین و مقررات مالی لازم الاجرای موجود را با هویت آن تطبیق می دهیم. مراتب زیر موید عدم انطباق عملکرد این شرکت با قوانین و مقررات به شرح زیر است:
1. وقتی که شرکت نیکو به دلیل عدم دسترسی به خط لولهBTC و عدم ایجاد تاسیسات مستقل حتی قادر به برداشت میعانات گازی از پروژه شاه دنیر در دریای خزر بیخ گوشمان نیست و سهم شرکت از این باب توسط سایر اعضا و شرکا برداشت می شود. فلذا حضور در ماورای بحار در چنین شرایطی و سرمایه گذاری که باید در خزر انجام می شد در دریای شمال از کدام توجیه اقتصادی برخوردار است؟
2. نیکو در جرسی انگلیس ثبت شده و دفتر مرکزی آن در لوزان سوئیس است وIOC در آبردین انگلیس فعال است. شان نزول و منظور از تاسیس نیکو (موضوع تاسیس شرکت) تهیه و تامین منابع مالی ارزی از خارج از کشور جهت تامین مالی پروژه های داخل کشور بوده است. اما به نظر
می رسد که نیکو از موضوع تاسیس شرکت عبور کرده و در این عبور هزینه های سنگینی را منباب اجاره دفاتر، ماموریت کارمندان، به کارگیری افراد با حقوق و مزایایی که مسلما در سقف قانون نظام هماهنگ یا قانون خدمات کشوری نیست را دریافت و پرداخت می کند که توجیه قانونی ندارد و در یک کلام آیا خارج از اساسنامه عمل نمی کند؟
3. اقدام به مشارکت در سرمایه گذاری یا تداوم آن با سیاست های کاهش تصدیگری دولت و مجلس در تضاد است و این در حالی است که شرکت نیکو به استناد مصوبه شماره196946 رت39192 مورخ86/12/4 هیئت وزیران مشمول واگذاری به بخش خصوصی و طبق بند2 مصوبه مذکور شرکت می بایست در دوران واگذاری به وزارت امور اقتصادی و دارایی وکالت اعطا و انتقال سهام بدهد. آیا این وکالت داده شده است؟
4. مستند به تبصره5 ماده7 قانون برنامه چهارم توسعه، شرکت های دولتی که تا ابتدای سال83 بنا به تشخیص سازمان مدیریت راکد و غیر فعال بوده اند اجازه شروع فعالیت ندادند و یا منحل گردیده اند. آیا این انحلال شامل این شرکت نیست؟
5. به موجب تبصره6 ماده7 قانون برنامه چهارم توسعه کلیه دفاتر و شعب شرکت های دولتی مستقر در خارج از کشور باید منحل و موارد ضروری باید به تصویب شورای عالی اداری برسد. آیا این تائید و تصویب انجام شده است؟
6. مقنن در قانون برنامه چهارم توسعه برای ادامه فعالیت شرکت های دولتی2 شرط قائل شده است. اولا فعالیت آنها انحصاری باشد و ثانیا بخش غیردولتی انگیزه ای برای فعالیت در آن نداشته باشد و بند (د) تبصره6 ماده7 قانون برنامه چهارم بر این مهم تاکید دارد. فلذا این پرسش مطرح است که آیا فعالیتIOC انحصاری است یا بخش خصوصی انگیزه ای برای فعالیت در دریای شمال ندارد کهIOC پیشقدم شده است؟ کدام یک؟

منبع : فارس
خبر قبلخبر بعد
دستگاه حضور و غياب
آموزش ويولن، سلفژ، تنظيم و آهنگ سازي
سايت ساز كارا - ابزار طراحي سايت
بنياد نيكوكاري رايحه
نرم افزار مديريت ارتباط با مشتري - KARACRM
دستگاه حضور و غياب
دستگاه حضور و غياب ارزان
نرم ا فزار انبارداري
دستگاه حضور و غياب
نرم افزار CRM
قفل كابينتي - استخري
نرم افزار مدرسه
دستگيره اثرانگشتي - كارتي
دستگاه كنترل تردد
طراحي سايت
گيت ورود و خروج
نرم افزار حضور و غياب تحت وب
اپ موبايل حضور و غياب