English | فارسی | عربی 
   ParsTradeShow تماس با   ParsTradeShow صفحه نخست   ParsTradeShow راهنمای استفاده از
 
  صفحه نخست   فهرست شرکتها   نمايشگاهها   نگارخانه ها   اخبار   درباره ما  
ورود اعضا  ثبت نام
 
 

بازگشت به صفحه فهرست اخبار
 سالانه شش میلیون مترمربع فرش دستی تولید می‌شود
 اخبار سال

 گروههای خبری
استانی
خارجی
صنعتی
فرهنگی
هنری
 
۱۷ تیر ۱۳۸۵
مدیرعامل شرکت سهامی فرش گفت: سالانه شش میلیون مترمربع فرش دستباف در کشور تولید می‌شود در حالیکه مصرف داخلی آن یک میلیون متر مربع است.

"سید جلال‌الدین بصام" افزود : در صنعت فرش دستباف یک میلیون و 450 هزار نفر اعم از بافنده ، رنگرز ، طراح، تاجر و دیگر عوامل مشغول کار هستند.

وی در حاشیه بازدید از مراحل تولید بزرگترین فرش جهان در نیشابور که به تازگی انجام شد به خبرگزای جمهوری اسلامی گفت : اگر بتوانیم میزان مصرف داخلی را به دو میلیون متر مربع برسانیم، موفق می‌شوییم سطح اشتغال در این رشته را حفظ کنیم.

مدیر عامل شرکت سهامی فرش اظهار داشت: به همین منظور و در راستای فرهنگ سازی ، برنامه‌هایی از جمله برگزاری جشنواره فرهنگی هنری "باغ گره" انجام خواهد شد.

وی گفت: این جشنواره از نهم تا شانزدهم مرداد ماه در قم، کاشان، نایین، اصفهان و اراک برگزار می‌شود.

بصام افزود: در این جشنواره از طراحان حرفه‌ای و مبتدی، دعوت شده تا در فضایی هنری با یکدیگر به رقابت بپردازند.

وی بیان کرد: در شهریور ماه نیز پانزدهمین نمایشگاه بین‌المللی تخصصی و صادراتی فرش در تهران برگزار و در آن برای نخستین بار به حرف جانبی اجازه دایر کردن غرفه داده خواهد شد.

وی گفت : گردشگرانی از کشورهای عربی، آمریکا، اروپا و ژاپن دعوت شده‌اند تا به ایران بیایند و با کمک تورهای سیاحتی، به شهرهای ایران که در زمینه قالیبافی شهرت زیادی دارند، سفر کنند.

سومین اقدام در زمینه فرنگسازی، مسابقه "نگاه می‌بافد" است که وی به آن، اشاره داشت.

بصام اظهار داشت: در این مسابقه دانش‌آموزان مقاطع دبستان،راهنمایی و دبیرستان در رشته طراحی قالی به رقابت برمی‌خیزند که از میان آنها بهترین طرحها را روی گبه خواهیم بافت.

وی افزود: در کنار این اقدامات، با همکاری سفارتخانه‌های جمهوری اسلامی و نیز رایزنها و وابستگان بازرگانی، مذاکراتی صورت گرفته تا در کنار فعالیت های سازمانی خود، فرش دست بافت ایرانی را معرفی کنند.

بصام گفت : هم‌اکنون دو پایگاه صادراتی، در هامبورگ و امارات متحده عربی داریم و با دولت عربستان هم وارد صحبت شده‌ایم.

وی با بیان اینکه سیاست شرکت سهامی فرش برای افزایش تولید آن است که بر تعداد متقاضیان بیافزاید، افزود: در همین ارتباط طرح معاوضه فرش را امسال اجرا کردیم.

وی اضافه کرد: در طرح معاوضه فرش دستی با ماشینی حدود هفت میلیون متر مربع فرش دست بافت فروش رفت و در مقابل 50 میلیون مترمربع فرش ماشینی خریداری شد.

مدیرعامل شرکت سهامی فرش شرایط معیشتی بافندگان فرش دستی را سخت توصیف کرد و افزود: بر حسب سن و میزان کار انجام شده، غالبا بافندگان بین 200 هزار تا یک میلیون و 500 هزار ریال دستمزد می‌گیرند.

وی گفت : مشکل بافندگان محدود به حقوقشان نیست بلکه باید اقدامات رفاهی نیز صورت گیرد.

بصام اظهار داشت: بر همین اساس از امسال بافندگان فرش دستی می‌توانند با پرداخت ماهانه صد هزار ریال توسط مرکز ملی فرش ایران خود را بیمه نمایند.

مدیرعامل شرکت سهامی فرش ادامه داد: مهمترین مشکل ما در زمینه صادرات فرش ، قیمت پایین آن در بازارهای جهانی است.

وی اظهار داشت: به نظر می‌رسد رغبت عمومی برای حمایت از این صنعت بزرگ وجود ندارد و مجلس شورای اسلامی باید در این خصوص اقدامات کلانی که منجر به ایجاد تحولاتی در زیر ساختهای تولید و صادرات شود، انجام دهد.

منبع : ایرنا
خبر قبلخبر بعد
آموزش ويولن، سلفژ، تنظيم و آهنگ سازي
سايت ساز كارا - ابزار طراحي سايت
بنياد نيكوكاري رايحه
نرم افزار مديريت ارتباط با مشتري - KARACRM
دستگاه حضور و غياب
دستگاه حضور و غياب ارزان
نرم ا فزار انبارداري
دستگاه حضور و غياب
نرم افزار CRM
قفل كابينتي - استخري
نرم افزار مدرسه
دستگيره اثرانگشتي - كارتي
دستگاه كنترل تردد
طراحي سايت
گيت ورود و خروج
نرم افزار حضور و غياب تحت وب
اپ موبايل حضور و غياب