English | فارسی | عربی 
   ParsTradeShow تماس با   ParsTradeShow صفحه نخست   ParsTradeShow راهنمای استفاده از
 
  صفحه نخست   فهرست شرکتها   نمايشگاهها   نگارخانه ها   اخبار   درباره ما  
ورود اعضا  ثبت نام
 
 

بازگشت به صفحه فهرست اخبار
 وزیر بازرگانی عنوان کرد:
 اخبار سال

 گروههای خبری
استانی
خارجی
صنعتی
فرهنگی
هنری
 
۲۲ اسفند ۱۳۸۸
آخرین اخبار از الحاق ایران به سازمان تجارت جهانی

وزیر بازرگانی با تشریح آخرین وضعیت الحاق ایران به سازمان جهانی تجارت (WTO) از دریافت 200 سوال دیگر و در مجموع700 سوال از دبیرخانه WTO خبر داد و عنوان کرد که تعداد نهایی این سوالات مشخص نیست و آمارهای موجود در رژیم تجاری ایران (که برای سال 84 است) به روز خواهد شد.

مهدی غضنفری در گفت‌وگو با خبرنگار بازرگانی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، در مورد آخرین وضعیت الحاق ایران به سازمان جهانی تجارت گفت: پس از این‌که رژیم تجاری ایران آماده و تحویل داده شد، قاعدتا روند این گونه است که دبیرخانه سازمان جهانی تجارت آن را بین 150 کشور توزیع و برای مطالعه آن را ارسال می‌کند.

 

وی که قبل از این خبر داده بود 500 سوال از دبیرخانه WTO دریافت شده است، تلویحا به دریافت 200 سوال دیگر اشاره کرد و افزود: ما تاکنون700 سوال دریافت کردیم که سوال های متعددی هستند. رژیم تجاری ایران بیش از 100 سرفصل دارد و این 700 سوال از همه سرفصل‌های آن است.

 

غضنفری اضافه کرد: بعضی‌ها توضیحات بیشتری در مورد رژیم تجاری ایران و بعضی‌ها هم کپی آن مقررات را به زبان انگلیسی خواستند و پیش‌بینی ما این است که با یک یا دوبار پاسخ به سوالات بحث پاسخگویی سوالات به اتمام نخواهد رسید.

وی با اشاره به اینکه سوالات بیشتری دریافت خواهیم کرد، در مورد برآورد خود از تعداد سوالاتی که ایران دریافت خواهد کرد، هرچند رقمی را عنوان نکرد اما یادآورد شد: در مرحله اول ممکن است سوالاتی را بگیریم اما وقتی به عنوان کشور جمهوری اسلامی ایران به سوالات دبیرخانه WTO پاسخ داده می‌شود، این به معنای آن نیست که دیگر سوال جدیدی به ایران نمی‌آید. یعنی پیش بینی می‌کنیم بعد از اینکه به سوالات پاسخ داده شود، روی پاسخ‌های ایران هم سوالات دیگری مطرح کنند که در مورد آن من هیچ عددی ندارم که مطرح کنم. چرا که به میزان ناقص یا کامل بودن پاسخ‌های ما و میزان علاقه آن‌ها بستگی دارد.

به گفته او، فرآیند تببین و شفاف‌سازی مراحل تجاری زمان‌بر خواهد بود و مختص همین 700 سوال نخواهد بود.

غضنفری در ادامه در پاسخ به این سوال که آیا آمارهای ارائه شده در رژیم تجاری ایران که برای سال 84 هستند، به روز خواهند شد یا نه؟ اظهار کرد: شکی نیست که همان‌گونه که با محور زمان جلو می‌رویم، سوالات جدیدی که پرسیده می‌شود ما نیز آمارهای خود را به روز می‌کنیم.

وی تصریح کرد: نه فقط آمارها، بلکه اگر مجلس شورای اسلامی هم قانون جدیدی وضع یا اصلاح کند و یا دولت مصوبه‌ای را داشته باشد که روی تجارت اثرگذار است، ما همان گونه که پاسخ های خود را اصلاح می‌کنیم، به آخرین مصوبات هم اشاره خواهیم داشت.

وزیر بازرگانی در پایان در مورد رییس گروه کاری ایران برای الحاق به WTO خاطرنشان کرد: دقیقا نمی‌دانم چه زمانی مشخص می‌شود و این بخش از کار را که مربوط به بحث‌های سیاست‌های خارجی کشور است ما برعهده وزارت امور خارجه گذاشته‌ایم.

منبع : ایسنا
خبر قبلخبر بعد
آموزش ويولن، سلفژ، تنظيم و آهنگ سازي
سايت ساز كارا - ابزار طراحي سايت
بنياد نيكوكاري رايحه
نرم افزار مديريت ارتباط با مشتري - KARACRM
دستگاه حضور و غياب
دستگاه حضور و غياب
دستگاه حضور و غياب ارزان
نرم ا فزار انبارداري
دستگاه حضور و غياب
نرم افزار CRM
قفل كابينتي - استخري
نرم افزار مدرسه
دستگيره اثرانگشتي - كارتي
دستگاه كنترل تردد
طراحي سايت
خدمات دستگاه حضور و غياب
گيت ورود و خروج
نرم افزار حضور و غياب تحت وب
اپ موبايل حضور و غياب