English | فارسی | عربی 
   ParsTradeShow تماس با   ParsTradeShow صفحه نخست   ParsTradeShow راهنمای استفاده از
 
  صفحه نخست   فهرست شرکتها   نمايشگاهها   نگارخانه ها   اخبار   درباره ما  
ورود اعضا  ثبت نام
 
 

بازگشت به صفحه فهرست اخبار
 به بهانه برگزاری پنجمین نمایشگاه بین‌المللی خودرو در همدان؛
 اخبار سال

 گروههای خبری
استانی
خارجی
صنعتی
فرهنگی
هنری
 
۰۲ مرداد ۱۳۸۹
نیم‌نگاهی به دغدغه صنعت خودرو در ایران

 امروز سیاست‌های صنعتی تأثیر شگرفی بر دیگر متغیرهای کلان اقتصادی از جمله اشتغال، تورم، سرمایه‌گذاری، رشد اقتصادی، نرخ سود بانکی و... دارد، بنابراین باید آثار صنعت خودرو در اقتصاد کشور از زوایای مختلف مورد بررسی قرار گیرد.

به گزارش خبرگزاری فارس از همدان، صنعت خودرو در دنیا به عنوان یکی از استراتژیک‌ترین صنایع، حجم بسیار بالایی از اقتصاد ملی کشورها را تشکیل داده به طوری که رقابت در این صنعت بسیار فشرده و سخت است.
در نقاط مختلف دنیا، تنها برخی کشورها بازارهای محدودی این صنعت را در اختیار خود گرفته‌اند و تکنولوژی‌ها در این صنعت متعلق به همه جوامع نبوده بلکه متعلق به جوامع خاصی است.
صنعت خودرو در ایران اگر چه قدمتی در حدود نیم قرن دارد اما به نظر می‌رسد هنوز با شرایط پایداری مواجه نیست، این صنعت با وجود آن که در 20 سال گذشته بدون وقفه در حال رشد کمی بوده اما هنوز از مشکلات ساختاری نظیر دولتی بودن، ضعف کیفیت قطعات، فقدان استراتژی و دور ماندن از تکنولوژی رنج می‌برد.
همواره شرکت‌های خودروساز و صنایع وابسته به آن برای ارائه آخرین تکنولوژی و محصولات خود و معرفی قابلیت‌های خود سالانه در نمایشگاه‌های مختلف حضور می‌یابند که پنجمین نمایشگاه بین‌المللی صنعت خودرو، نیرو محرکه و قطعات یدکی امسال در همدان گشایش یافت.
در این نمایشگاه که با هدف حمایت از صنعت خودروی داخلی و همچنین حمایت از واردکنندگان خودرو برگزار شد، بیش از 50 واحد معتبر محصولات و آخرین تولیدات خود را عرضه کردند.
شرکت خودروسازی سایپا و سایپادیزل، شرکت خودروسازی ستاره ایران، شرکت خودروسازی کیاموتورز، شرکت خودروسازی بهمن و بهمن دیزل و همچنین شرکت پیشرو یدک و زامیاد از عمده شرکت‌های معتبر حضور یافته‌ در این نمایشگاه بودند.
امروز این نکته بر کسی پوشیده نیست که سیاست‌های صنعتی تأثیر شگرفی بر دیگر متغیرهای کلان اقتصادی از جمله اشتغال، تورم، سرمایه‌گذاری، رشد اقتصادی، نرخ سود بانکی و... دارد، بنابراین باید آثار صنعت خودرو در اقتصاد کشور از زوایای مختلف مورد بررسی قرار گیرد که برگزاری نمایشگاه‌ها می‌تواند تأثیر بسزایی در حضور جدی و ایجاد رقابت و بیان دغدغه‌های خودروسازان و صنایع وابسته به آن داشته باشد.
به همین مناسبت گفت‌و‌گویی با چند تن از دست‌اندرکاران صنعت خودرو داشته‌ایم.

* سایه چین بر سر قطعات خودرو مشکل‌ساز شده است
مدیر شرکت ماشین‌کاری قطعات خودرو در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در همدان اظهار داشت: در حال حاضر تعداد رقبا نسبت به گذشته زیاد شده است به طوری که برای تولید هر قطعه چند سازنده وجود دارد.
حسن پورنصیر با بیان اینکه حدود 30 سال است که در زمینه تولید قطعات خودرو فعالیت فعالیت می‌کند، افزود: در زمانی که فعالیت ما شروع شد همه قطعات در داخل تولید نمی‌شد و اگر هم تولیدکننده‌ای بود، تک‌ساز بود که اکنون با پیدایش رقبای جدید میزان تولید نوسانات زیادی داشته است.
وی با اشاره به مشکلات موجود در صنایع‌ ساخت قطعات داخل بیان داشت: پس از فروش قطعات به صنایع درشت و خودروسازان، دریافت پول در مدت سه تا چهار ماه به طول می‌انجامد که یک مدت طولانی برای قطعه‌ساز محسوب می‌شود و موجب ایجاد مشکل برای کارخانه و مدیر آن می‌شود.
مدیر شرکت ماشین‌کاری قطعات خودرو تصریح کرد: بانک‌ها برای اعطای تسهیلات مراحل طولانی را برای دریافت‌کنندگان تحمیل می‌کنند چرا که آنها نیز با توجه به کمبود منابع تسهیلات اعطای تسهیلات را سخت می‌گیرند.
وی عنوان داشت: این مشکلات موجب کاهش خرید مواد اولیه و تولیدات می‌شود در صورتی که پول حاصل از فروش نیز در مدت زمان طولانی به دست ما می‌رسد.
پورنصیر واردات قطعات یدکی نامرغوب چینی را از دیگر مشکلات قطعه‌‌سازی برشمرد و ابراز داشت: واردات قطعات نامرغوب از کشورهای چین و هندوستان و یا کشورهای دیگر می‌آید ضربه مهلکی به تولیدکنندگان وارد می‌کند و موجب تعطیلی کارخانجات می‌شود.
وی اضافه کرد: ما همه از مسئولان درخواست داریم که از ورود کالاهای خارجی جلوگیری کنند و از تولیدکننده داخلی حمایت لازم را داشته باشند تا بتوانیم مسیر توسعه را طی کنیم.
مدیر شرکت ماشین‌کاری قطعات خودرو خاطرنشان کرد: کیفیت قطعه‌سازی در ایران خیلی بهتر از محصولات خارجی است ولی به خاطر فروش ارزان‌قیمت کالای چینی بازار ما را تحت‌الشعاع قرار داده‌اند.

* نداشتن ابزار یدکی با تکنولوژی نوین از مشکلات صنعت خودرو در ایران است
مدیر فروش تجهیزات مکانیکی خودرو نیز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس اظهار داشت: نداشتن ابزار یدکی با تکنولوژی نوین یکی از مشکلات کنونی اقشار مرتبط است چرا که به علت تحریم نمی‌توان از برخی کشورها این ابزار را خریداری کرد و در صورت خرید از کشورهای ثانی نیز کشورهای مبدأ جلوگیری کرده و مانع این امر می‌شوند.
کوروش حمیدی با بیان اینکه تجهیزات مکانیکی صنعت وابسته به صنعت قطعات و خودروسازی است، ادامه داد: در حال حاضر بسیاری از مکانیک‌ها و تعمیرکارهای داخلی وضعیت شغلی و تجهیزاتی مناسبی ندارند چرا که مکانیکی باید مجهز باشد و از دستگاه عیب‌یاب و... برخوردار باشد تا به سهولت بتواند عیوب خودروها را رفع کند.
وی کیفیت خودروسازی داخلی را بسیار ضعیف دانست و بیان داشت: کیفیت خودروها بسیار پایین است و قطعات چینی وارد بازار شده که این امر یکی از مسائلی است که بیشتر می‌شود روی آن بحث کرد چرا که تمام صنایع خودروسازی و صنایع وابسته را در بر می‌گیرد.
مدیر فروش تجهیزات مکانیکی خودرو در مورد نقش نمایشگاه‌ها در رفع موانع و مشکلات صنایع نیز عنوان داشت: برگزاری نمایشگاه‌ها سال به سال کمرنگ‌‌تر می‌شود به طوری که سه سال گذشته در همه نمایشگاه‌ها حضور می‌یافتیم و اکنون این حضور به نصف تقلیل پیدا کرده است.
وی اضافه کرد: برای حضور در هر نمایشگاهی بودجه خاصی لازم است چرا که اجاره غرفه و هزینه‌های جانبی زیادی را می‌طلبد.
حمیدی در ادامه افزود: با صرف هزینه و وقت در نمایشگاه حضور می‌یابیم اما وقتی استقبال گسترده‌ای نشود یا در صورت استقبال به علت عدم توان مالی خریدی صورت نگیرد چه پیامد و ماحصلی از این نمایشگاه می‌توان انتظار داشت.
وی ادامه داد: برای رفع مشکلات در زمینه صنعت باید تصمیم‌گیری‌های کلان گرفته شود و روابط و مناسبات با دیگر کشورها بهتر و بیشتر شود که این امر نیازمند ورود مسئولان به عرصه صنعت کشور است چرا که سازنده‌ها نمی‌توانند تصمیم‌گیری خاصی داشته باشند.

* بزرگ‌ترین مشکل صنعت خودوری ایران دولتی‌ بودن آن است
مدیرعامل شرکت چرخش کالای همدان نمایندگی ایران خودرو دیزل نیز در گفت‌و‌گو با خبرنگار فارس اظهار داشت: شرکت ما برای دومین سال در نمایشگاه خودرو و قطعات یدکی همدان شرکت کرده که امسال توانسته‌ایم در بخش دیزلی پرقدرت‌تر ظاهر شویم.
محسن خوشنودان افزود: در بخش سواری نیز به علت نداشتن خودروی جدید، تولیدات سال‌های قبل و رونمایی از خودرو 207 را داشته‌ایم.
وی در ادامه با اشاره به مزیت‌های بسیار حضور در نمایشگاه در مورد میزان استقبال از پنجمین دوره نمایشگاه خودرو و قطعات یدکی در همدان عنوان داشت: به نظر بنده زمان‌بندی نامناسب در برگزاری این نمایشگاه به دلیل قرار داشتن در فصل کار و تجارت، موجب استقبال کمتری از آن نسبت به سال‌های قبل شده است.
مدیرعامل شرکت چرخش کالای همدان بیان داشت: تا زمانی که صنعت خودرو در اختیار بخش دولتی است خیلی از نظر کیفیت سیر صعودی ندارد.
وی ادامه داد: واگذاری آن به بخش خصوصی می‌تواند موجب ایجاد رقابت ‌شود در صورتی که از طریق بخش دولتی نمی‌توان انتظاری در تنوع محصول و کیفیت آن داشت.
خوشنودان در ادامه از مخالفت خود در ارتباط با ادغام ایران‌خودرو و سایپا گفت و ابراز داشت: مخالفت من از این جهت است که وجود این دو شرکت این امکان را به مشتری می‌دهد تا از میان دو انتخاب محصول مورد نظر خود را انتخاب کند در صورتی که ادغام این دو فرصت موجود را از مصرف‌کننده می‌گیرد.
وی پایین آمدن تعرفه واردات خودرو را امری لازم و توسعه‌بخش دانست و افزود: با تحقق این امر و وارد شدن خودروی خارجی، سهامدارهای شرکت‌های خودروساز با مشاهده کیفیت خودروهای وارداتی ابراز نارضایتی می‌کنند و به همین دلیل متولیان بخش خودرو را به ایجاد تحول بیشتری در کیفیت و تنوع محصول وادار می‌کنند.
مدیرعامل شرکت چرخش کالای همدان با تأکید بر لزوم استفاده از تکنولوژی و فناوری روز تصریح کرد: باید تکنولوژی مرده و فرسوده را کنار گذاشت و با قوت تمام در دنیای پررقابت امروز ظاهر شد.
وی در ادامه از وضعیت رو به رشد صنعت قطعه‌سازی در کشور گفت و ادامه داد: وقتی متولیان کار صنعت آن طور که باید و شاید موفق به خرید تکنولوژی نیستند مجبور می‌شوند به قطعه‌ساز داخلی فشار آورند تا قطعات با کیفیتی را تحویل بازار دهد که این امر وضعیت آن را رو به رشد کرده است.
خوشنودان اظهار داشت: امروز کشورهای قدرتمند با بهانه‌های مختلف در پی وارد آوردن ضربه به ایران اسلامی هستند که یکی از این راه‌ها تحریم‌های آن‌ها علیه نظام است که البته نه تنها هیچ گاه نتوانسته‌اند کاری از پیش ببرند که زمینه برای رشد بیش از پیش کشور مهیا شده است.

* حضور قوی در نمایشگاه‌ها تأثیرات مثبتی در صنعت خودرو دارد
مدیرعامل نمایشگاه‌های بین‌المللی همدان نیز در گفت‌و‌گو با خبرنگار فارس در همدان عنوان داشت: خوشبختانه با توجه به سوابق گذشته و تبلیغات مناسبی که صورت گرفته استقبال شایان توجهی از این نمایشگاه به عمل آمد.
حمیدرضا یاری در مورد سطح برگزاری نمایشگاه و نحوه حضور خودروسازان و دست‌اندرکاران این صنعت گفت: سعی بر آن بود تا تعداد بیشتری از قطعه‌سازان و خودروسازان در این نمایشگاه حضور داشته باشند اما به دلیل محدودیت مکانی این امر میسر نشد و تنها خودروسازانی که زودتر موفق به ثبت‌نام شده بودند موفق به حضور و عرضه محصولات خود در این نمایشگاه شدند.
وی ابراز داشت: در این نمایشگاه 30 درصد از قطعه‌سازان و 10 درصد از خودروسازان خارجی حضور داشتند که به عرضه دستاوردهای خود در این نمایشگاه پرداختند.
مدیرعامل نمایشگاه‌های بین‌المللی همدان افزود: از آن جا که حضور قوی در این نمایشگاه‌ها می‌تواند تأثیرات مناسبی در این صنعت داشته باشد باید بیش از گذشته زمینه برای حضور علاقه‌مندان فراهم شود.

یکی از بازدیدکنندگان از این نمایشگاه نیز در گفت‌و‌گو با خبرنگار فارس در مورد سطح برگزاری پنجمین نمایشگاه خودرو اظهار داشت: امسال سطح نمایشگاه به دلیل حضور دو شرکت ایران‌خودرو و سایپا و همچنین عرضه محصولات خارجی مناسب بود.
رضا جوادی افزود: همچنین ارائه اطلاعات تخصصی به مردم از سوی کارشناسان از دیگر مسائل مورد توجه بود که نظر هر فردی را به خود جلب می‌کرد.
وی با اشاره به فروش منطقه‌ای شرکت سایپا ابراز داشت: با این اقدام اکثر استان‌ها می‌توانند با دریافت تسهیلات نسبت به خرید خودوری دلخواه خود اقدام کنند که این امر نیز قابل توجه بود.

یکی دیگر از بازدیدکنندگان از نمایشگاه خودرو نیز در گفت‌و‌گو با خبرنگار فارس با بیان اینکه علاقه بسیاری به خودرو دارد، بیان داشت: حضور من در این نمایشگاه به دلیل آشنایی با مدل‌های ماشین‌های مختلف و کسب اطلاعات بهتر از سوی دست‌اندرکاران آن است که می‌تواند در انتخاب درست مؤثر واقع شود.
مصطفی برخورداری خاطرنشان کرد: به نظر بنده باید در طول سال چند نمایشگاه با حضور ویژه خودروسازان و قطعه‌سازان ایرانی برپا شود چرا که خودروهای خارجی جای خود را در جهان یافته‌اند و این ما هستیم که باید به عرضه قابلیت‌های خود در داخل کشور به ویژه در جهان بپردازیم.

با نیم‌نگاهی به مشکلات و دغدغه‌های متولیان صنعت خودرو متوجه شدیم که صنعت خودرو در دنیا و در کشور ما به عنوان بزرگ‌ترین صنعت به شمار می‌رود که نقش مهمی در اقتصاد کشور ایفا می‌کند.
‌اقدامات صورت گرفته در این صنعت در کشور از سوی متولیان امر ارزشمند بوده ولی باید تلاش بیشتری برای همراهی با تکنولوژی جهانی و تلاش برای برآورده ساختن انتظارات مشتری مورد نظر جدی مسئولان باشد.
راه‌اندازی سیستم‌های قوی با ملاک‌ها و معیارهای به روز به منظور بررسی چارچوب وضعیت خودرو می‌تواند ایجاد رضایتمندی در میان مشتری و توجه به این صنعت را در پی داشته باشد.
از طرفی دیگر ساخت قطعات با رویکردی نوآورانه و طراحی مناسب از دیگر مسائلی است که باید در کشور به آن توجه شود چرا که متأسفانه در بیشتر مواقع در کشور مشاهده می‌شود که قطعه‌ساز اقدام به تولید مجدد قطعات ساخت چند‌ دهه قبل کشورهای غربی آن هم با کیفیتی پایین‌تر می‌کند که باید با آموزش‌های درست و استفاده از شیوه‌های نوین در راستای رفع این مشکل اقدامات شایانی صورت پذیرد.
از سوی دیگر استفاده از مواد اولیه نامرغوب و نا‌مناسب در ساخت خودرو و یا قطعات آن از دیگر معضلات پیش روی صنعت خودروسازی در کشور است که این امر نیز مشکلاتی را برای این صنعت ایجاد کرده است.
به طور قطع ایران اسلامی با برخورداری از نیروی انسانی کارآمد، توانمند و متخصص می‌تواند از این ظرفیت بالا و مدیریت آن برای تقویت صنعت خودرو گام‌های مؤثری بردارد که البته این مهم نیاز به همکاری متولیان صنایع و مدیران خودرو‌ساز، شرکت‌های خودروساز و مسئولان و متولیان این صنعت دارد.
توجه به شعار "ما می‌توانیم " مورد تأکید مقام معظم رهبری راهگشای بسیاری از مشکلات پیش رو است و ما باید با تأسی از این شعار با گام‌های بلند و استوار در راستای پیشرفت ایران اسلامی در ابعاد مختلف آن به ویژه در بخش صنعت خودرو و ساخت خودروهای بومی گام برداریم.

منبع : فارس
خبر قبلخبر بعد
آموزش ويولن، سلفژ، تنظيم و آهنگ سازي
سايت ساز كارا - ابزار طراحي سايت
بنياد نيكوكاري رايحه
نرم افزار مديريت ارتباط با مشتري - KARACRM
دستگاه حضور و غياب
دستگاه حضور و غياب ارزان
نرم ا فزار انبارداري
دستگاه حضور و غياب
نرم افزار CRM
قفل كابينتي - استخري
نرم افزار مدرسه
دستگيره اثرانگشتي - كارتي
دستگاه كنترل تردد
طراحي سايت
گيت ورود و خروج
نرم افزار حضور و غياب تحت وب
اپ موبايل حضور و غياب